آهار زنی در صنعت کاغذ سازی

آهار زنی در صنعت کاغذ سازی
26 فوریه 2017
درای استرنت (Dry Strength)
23 ژانویه 2019

آهار زنی در صنعت کاغذ سازی

افزودن رُزین به خمیر کاغذ پیشینه طولانی دارد و از زمانهای قدیم تا به امروز مواد گوناگونی برای آهار زنی کاغذ مورد استفاده قرار گرفته است . غالباً این مواد برای افزایش مقاومت کاغذ در برابر آب ، به الیاف سلولزی استفاده می شوند تا هنگامی که کاغذ در معرض رطوبت و یا آب قرار می گیرد از پاره شدن آن ممانعت کند . کاغذ در حین ساخت بایستی از قسمت سایز پرس(1) نیز عبور کند و با مواد رقیق مانند محلول نشاسته ، رنگ و غیره آغشته و عملیات آهارزنی سطحی(2) بر روی آن انجام گیرد . همچنین کاغذ بایستی هنگام چاپ شدن نسبت به جوهرهای پایه ی آبی مقاومت کافی داشته باشد .

به طوری که می دانیم هنگام ساخت کاغذ مواد آهارزنی در داخل خمیر کاغذ اضافه می شود و از این رو آن را اصطلاحاً آهارزنی درونی (3) می نامند و یا گاهی ممکن است این مواد پس از شکل گیری کاغذ به قسمت سطحی آن افزوده شود که اصطلاحاً آن را آهارزنی سطحی می گویند . اساساً آهار زنی درونی به منظور افزایش مقاومت کاغذ در مقابل نفوذ آب اعمال می شود در حالی که آهار زنی سطحی ضمن افزایش مقاومت سطحی کاغذ به نفوذ آب ، سایر خواص سطحی کاغذ را مانند مقاوت مکانیکی کاغذ به چاپ پذیری بهبود می بخشد . به همین منظور اغلب کاغذها از جمله کاغذهای بسته بندی از طریق 2 روش و در 2 مرحله درونی و سطحی آهار زنی می شوند . موادی که برای آهار زنی کاغذ به کار می روند بسیار متنوع هستند ، از جمله این مواد می توان از طیف گسترده ای نام برد مانند رُزین سایز ، رُزین های سنتیتیک ، نشاسته ، مشتقات سلولزی ، لاتکس ، پلی وینیل الکل و واکس های امولسیونی…بعضی از این مواد مانند رُزین سایز در مقیاسی وسیع و به صورت آهارزنی درونی مصرف میگردند و برخی دیگر مانند پلی وینیل الکل به صورت سطحی مصرف می شوند .

رُزین سایز و رزینهای سنتتیک عمده ترین موادی هستند که به صورت آهار زنی درونی در صنعت کاغذ سازی مصرف میگردند و برخی دیگر مانند پلی وینیل الکل به صورت سطحی مصرف می شوند . ُرزین سایز و رزینهای سنتتیک عمده ترین موادی هستند که به صورت آهارزنی درونی در صنعت کاغذسازی مصرف می شوند و رُزین سایز از گذشته تاکنون همواره به عنوان یک ماده افزودنی در صنایع کاغذسازی به خصوص کاغذهای بسته بندی و مقوای سفید مورد استفاده قرار میگیرد ، و رزینهای سنتتیک بیشتر برای کاغذهای بهداشتی و اسناد بهادار و کاغذهای چاپ و تحریر با وزن پایه ی کم پوشش داده شده(4) و برخی دیگر از انواع کاغذهایی مصرف می شود که در آنها از کربنات کلسیم به عنوان ماده پر کننده استفاده شده است .

مشکلات ناشی از مصرف رُزین سایز برای کاغذهایی که پرکننده ی آنها کربنات کلسیم است از مدتها پیش شناخته شده است ، این گونه کاغذها غالباً به روش کاغذسازی خنثی و یا کمی قلیایی ساخته می شوند که در فرآیند ساخت آنها می توان از مواد افزودنی مختلفی مانند مواد زیر استفاده کرد :

محلول رقیق دی ارگانو پلی سیلوکسان

  • رزین سایز تقویت شده
  • الکنیل سوکسینیک اسید
  • امولسیون  AKD
  • رزین دیسپرسیون کاتیونی

با عنایت به اینکه فرآیند ساخت کاغذ در کشور ما در حال حاضر اغلب اسیدی است به همین مناسبت و تا زمانیکه روش های خنثی و قلیایی جایگزین روش اسیدی نشده است به نظر می رسد که مناسب ترین مواد افزودنی به خمیر کاغذ رُزین _ آلوم باشد که نکات زیر می تواند موید این نظر باشد :

  • از نظر شیمیایی ، ارگانیک اسید موجود در رُزین که پس از عملیات اصلاحی فورتیفیکاسیون و صاپونیفیکاسیون تبدیل به نمک قلیائی سدیم و یا پتاسیم شده است ، با سولفات آلومینیوم ( آلوم ) تبدیل به رُزینات آلومینیوم می شود که خود نوعی Retention aid به شمار می آید .
  • سهولت در کنترل کمی آهارزنی
  • سهولت حمل ، نگهداری و انتقال رزین سایز در مقایسه با سایر مواردی که کاربرد مشابهی دارند .
  • کاهش مسائل و مشکلات جانبی مربوط به بازیابی کاغذ تولیدی
  • سازگاری و امتزاج پذیری رُزین سایز با سایر مواد افزودنی که در قسمت تر ماشین کاغذ ( wet-end ) مصرف می شوند .
  • پائین بودن هزینه مصرف رُزین سایز در مقایسه با مواد مشابه فوق الذکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *